W czerwcu 1939, w obecności Heinricha Himmlera przygotowywano tu szczegóły operacji "Tannenberg", m.in. listy aresztowań i likwidacji Polaków z terenu WMG i Pomorza (tzw "Sonderfahndüngsbuch Polen"). W lipcu 1939 tutaj zapadła decyzja utworzenia obozu koncentracyjnego we wsi Stutthof (KL Stutthof).
Możliwe, że tutaj też zapadła decyzja o ataku na Westerplatte, gdyż w rozkazach operacyjnych OKW na dzień 1 września 1939 jej nie było... – rozkaz dotyczył jedynie blokowania polskiej składnicy tranzytowej.
W listopadzie 1941 po wizytacji obozu w Stutthofie przez Himmlera, a następnie pobycie w "Forsterówce", Albert Forster otrzymał awans na SS-Obergruppenfuhrera. |
Super sprawa, że daliście fajne wprowadzenie i fajna miejscówka, choć szkoda że nie za wiele mogliście pokazać. Trzymać tak dalej!
OdpowiedzUsuńTylko w naszym Bangladeszu takie coś może stać i niszczeć. Ale smorodina stoi w słojach na parapecie? Może produkcji Fuhrera...?
OdpowiedzUsuńmiałem okazje być tam z grupą na wakacjach... w tej forsterówce... mam zdjecia jak ona była jeszcze czynna....
OdpowiedzUsuńjak ktoś jest ciekawy jak to wyglądało 10 lat temu to piszcie... (thcwawa@gmail.com)
Usuń