poniedziałek, 28 października 2024

UWAGA ŚLISKO

Kręte są losy ulicy Śliskiej, tak samo jak klatki schodowe tam się znajdujące. A do dzisiejszego próchniaczka weszliśmy jakoś przypadkiem i zdjęcia robione były pralką, co widać. 
Ulica Śliska otwarta została w roku 1771, była pusta i miała gładką powierzchnię, stąd wzięła się jej nazwa. 
W owym czasie ziemie te należały do rodziny Wesslów, a następnie do zakonu szarytek. Ulica łączyła nieistniejącą obecnie ulicę Wielką z ulicą Twardą. 
Po jakimś czasie przy ulicy Śliskiej zaczęły pojawiać się różne budynki - browar, gorzelnia, młyn, dwie kuźnie, sześć domów murowanych oraz 27 drewnianych. 
Nowoczesnymi kamienicami zabudowana została dopiero w II połowie XIX. Powstał tu także szpital, który już kiedyś pokazywaliśmy. 
W okresie międzywojennym ulica zamieszkana była w większości przez Żydów. W 1939 rozpoczynała swój bieg od skrzyżowania z ul. Wielką, po czym biegła na zachód krzyżując się kolejno z ulicami Sosnową i Komitetową, by zakończyć bieg u zbiegu z ulicą Twardą. W 1941 roku znalazła się ona w granicach getta warszawskiego z którego została jednak po pewnym czasie wyłączona.
Jak widać po znajdujących się w naszym dzisiejszym próchniaczku tablicach nagrobnych, dzisiejszy odcinek miał być odcinkiem halloweenowym, ale może zdążymy wrzucić coś jeszcze. 
Zabudowa została bardzo zniszczona podczas II wojny. W latach 50-tych ulicę skrócono w związku z budową Pałacu Kultury, przebito też nowe przecznice: Emilii Plater i Marchlewskiego. Wówczas zmieniono także numerację zabudowań wzdłuż ulicy. Zrujnowane kamienice ustąpiły z czasem miejsca osiedlom: Emilia i Pańska.
Także jak widzicie, nasza dzisiejsza uliczka często zmieniała swój bieg, kto by się połapał jak ona przebiega obecnie. 
My na pewno tego nie wiemy ...
A nawet gdybyśmy wiedzieli, to nie powiemy, żeby nie zdradzać lokalizacji. 
Dla przypomnienia : poprzednie odcinki z ulicy Śliskiej : 
NIELEGALNE WALKI GOŁĘBII

Do zobaczenia !

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz