Historia zakładów Ursus sięga roku 1893. Początkowo mieściły się przy ulicy Siennej i nosiły nazwę P7P (Posag Siedmiu Panien - kapitałem spółki był posag siedmiu córek założycieli). Nazwa URSUS i obecna lokalizacja pochodzi z roku 1923, kiedy to fabryka przeniesiona została do podwarszawskich Czechowic (obecnie dzielnica Ursus), projektowali ją m.in. Franciszek Lilpop i Marek Leykam. Wtedy też wyprodukowano tu pierwsze traktory, zwane wtedy "ciągówkami" :).
Czasy świetności zakładu przypadły na lata PRL-u, kiedy to pracowało tu 14 tyś. ludzi, produkując rocznie 60 tyś. maszyn, m.in. : C-45, C-330, czy C-360. Wokół powstało robotnicze miasteczko, z domem kultury i biblioteką, oraz osiedle robotnicze - Niedźwiadek.
W 2003 roku zakłady upadły. Co prawda produkcja traktorów trwa do dnia dzisiejszego (w 2006 roku z taśmy zjechał 1,5 milionowy ciągnik), ale całość mieści się w jednej hali. Reszta budynków była wynajmowana przez różne firmy, ale obecnie tylko kilka ma jeszcze najemców. Prawda jest tak, że ten ogromny teren (180 ha) stoi niewykorzystany a budynki niszczeją.
Jak zwykle przy okazji takich obiektów pojawił się pomysł rewitalizacji. Władze dzielnicy przedstawiają świetlane plany, według których ma tu powstać "Miasteczko Ursus" - czyli luksusowe osiedle, szkoły, przedszkola i galeria handlowa ...
Myśleli przyszłościowo - już dawno przygotowali się do wejścia w życie ustawy o zakazie palenia. Dziś tabliczka obowiązuje tylko eksploratorów ...
Do zobaczenia