sobota, 21 sierpnia 2010

POWSTANIE WARSZAWSKIE - DZIEŃ 21

W nocy następuje natarcie oddziałów żoliborskich i siedmiuset żołnierzy Grupy AK "Kampinos" mające na celu nawiązanie połączenia Żoliborza ze Starym Miastem. Okazuje się niewystarczająco przygotowane. Mimo załamania nocnego natarcia, w dzień zostaje podjęta decyzja o jego ponowieniu. W celu jego przygotowania kanałami na Żoliborz zostają sprowadzeni gen. Pełczyński oraz ok. 200 żołnierzy batalionów: "Wigry", "Chrobry I" i "Gozdawa", walczących dotąd na Starym Mieście.
Oto połączenie kanałami biegnącymi pod gettem.
"Jedna z tras okazała się niedrożna z powodu tamy utworzonej z ludzkich ciał. Znajdowano również zapory utworzone przez Niemców. Podjęto próby wysadzenia lub rozebrania zapór."Tu choć szeroko, to warunki zdecydowanie gorsze, intensywne gazy i ostry prąd nieczystości


Trasę tę obsługiwały w większości kobiety Zespołu Łączności Specjalnej Komendy Głównej i Komendy Okręgu Warszawskiego AK.Podjęto również wysiłki w celu uruchomienia łączności telefonicznej przy pomocy kabla ułożonego w kanałach.


Niestety ze względów pogodowych to tyle z naszej relacji. Dalsza wędrówka byłaby zbyt niebezpieczna. Wrócimy kiedy tylko się da.

Do zobaczenia wkrótce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz