piątek, 5 kwietnia 2013

STELLA

Początki Żyradowa są związane z budową osady fabrycznej w 1830 r. na terenie dóbr Guzów. Obszary te były jeszcze w XVII w. porośnięte puszczą. W XVI w. w okolicach wydobywano rudę żelaza. Duże ilości wody spowodowały, że z Marymontu w Warszawie przeniesiono w 1829 r. przędzalnię lnu Filipa de Girad‘a do tzw. Rudy Guzowskiej. Wkrótce wokół rozbudowywanych zakładów lniarskich zaczęła powstawać osada, którą nazwano Żyrardów.

W 1848 r. doprowadzono do niej linię kolejową. Przędzalnia należała do jednej z największych i najnowocześniejszych fabryk lniarskich w Europie. Rozbudowa fabryki i osady przyfabrycznej nastąpiły w drugiej połowie XIX w., wraz z przejęciem w 1857 r. przedsiębiorstwa przez niemieckich przemysłowców Karola Augusta Dittricha i Karola Hielle. Na powierzchni 70 ha powstał kompleks przemysłowy i mieszkalno-socjalny dla pracowników, mający spełniać oczekiwania ówczesnych architektów marzących o stworzeniu idealnego miasta. Miasto, wraz z industrializacją i urbanizacją staje się wieloetniczne i wielowyznaniowe. Obok Polaków, Niemców, Rosjan, Żydów, Czechów pojawiali się Szkoci, Francuzi, Anglicy i Irlandczycy. Katolicy mieszkali obok wyznawców obrządków reformowanych, prawosławnego czy mojżeszowego. Wraz z rozwojem przemysłu pojawiły się konflikty społeczne i gospodarcze.

Do historii polskiego ruchu robotniczego wpisał się dzień 23 kwietnia 1883 r., gdy przeprowadzono tutaj pierwszy masowy strajk na ziemiach polskich.

W 1916 r. władze niemieckie nadały osadzie prawa miejskie. W latach 1919-1923 kontrolę nad fabryką przejmuje państwo. Korzyści wyniesione ze znaczącego ożywienia produkcji w tym okresie, zostały w znaczny sposób zaprzepaszczone po przejęciu w latach 1923-1936 kontroli nad przedsiębiorstwem przez francuskie konsorcjum Marcela Boussaca. W kolejnych latach, państwo ponownie staje się właścicielem fabryki.

Powyższe informacje zostały podkradzione stąd. O samym obiekcie, którym sdziś interesujemy można przeczytać na tabliczce. W związku z kolejną rozbudową zakładów i możliwościami finansowymi oraz aby nie pozostać w tyle za panującym trendem, Dittrich i Hielle wybudowali w 1870 pończoszarnię połączoną technologicznie i materiałowo z przędzalnią bawełny.

Współcześnie miasto pełni rolę lokalnego centrum handlowo-usługowego oraz produkcyjnego. Działa kilkanaście placówek oświatowych oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Jest również celem ataków penetratorskich.

Zakładzik bardzo dobrze się zapowiada, zachowały się nawet neony. W Warszawie to nie do pomyślenia :)Widać, że na terenach fabrycznych powstaje centrum urbexowe, ostatnio takie coś staje się modne.

Żyrardów kojarzy nam się z Łodzią, taka mała Łódź :) Z naszych ustaleń wynika, że występują też inne podobieństwa, które mamy nadzieję kiedyś sprawdzić.


Dobra, koniec łażenia po Żyrardowie, zbliża się północ i jeszcze nam jakaś cegła na głowę spadnie.

Rozpoczynamy zatem wizytę w fabryce Stella.

Na wejściu wita nas przyjazny szyldzik, zapraszający do zwiedzania. Grzechem byłoby zatem nie skorzystać z zaproszenia.

O to, aby zwiedzało się bezpiecznie i nikt nas nie niepokoił zadbał sponsor dzisiejszego odcinka.

Dalsze informacje dotyczące zakładów można znaleźć tutaj, nie ma potrzeby głębszego szukania. Zdjęcia niezbyt udane, ale może czegoś się doczytacie.A to, jakby ktoś pytał o dokładną lokalizację :)

Czasy współczesne - miała tu powstać najbardziej spektakularna inwestycja ostatnich lat w Żyrardowie - Lofty de Girarda.

W drugiej połowie 2012 roku na teren wszedł syndyk masy upadłościowej. Przyczyną kłopotów developera stało się prawdopodobnie przeinwestowanie.

Firma ma wiele długów i wielu wierzycieli, jest winna pieniądze podwykonawcom i pracownikom. W ciężkiej sytuacji znaleźli się również klienci, którzy podpisali umowy z developerem i wzięli kredyty na zakup modnych loftów. W obecnej sytuacji mają to, co na zdjęciu :)

Lofty de Girda - najbardziej spektakularna inwestycja w Żyrardowie trwa w zawieszeniu. Nabywcy lokali próbują dokończyć budowę na własną rękę, co według prawa upadłościowego jest możliwe, jednak wiąże się ze znacznym wzrostem zamierzonych kosztów.

Może jeszcze komuś apartamencik ?

Bannery reklamowe leżą w magazynku biura sprzedaży.

Bawiarnia. Zaczynamy zatem zabawę :)

W fabryczce zastaliśmy pomieszanie pozostałości po jej pierwotnej działalności z rozmaitymi materiałami promocyjnymi firm developerskich. Odnaleźć możemy również ślady po działalności różnych mniejszych firm w tym budynku.

Nie będziemy rozwodzić się nad szczegółami upadku developera, najlepsze jest w tym to, że gdzie dwóch się kłóci, tam my penetrujemy. Następne zdjęcie przeznaczone będzie dla widzów pełnoletnich.


Przed rozpoczęciem inwestycji należy dobrze wszystko obliczyć.

O! Taka waga była ostatnio chyba w piekarni, ale tamta była rozwalona. No cóż, tu nie Warszawa, tu jest inna kultura.

W jednym pokoju możesz złapać za koronkę ...

podczas gdy dosłownie za ścianą można wybrać kolor apartamentu.

Tak, my też chcielibyśmy mieć taki w domu, ale nie zajmujemy się wynoszeniem :)

To się nazywa chyba plotter ... albo jest to rozrzutnik do gnoju, nie znamy się :)

Dobrze jest mieć taki podręczny punkt ze sprzętem.


Swoją drogą, wiecie jak jest po chorwacku "koronka" ? :)


Widok na Żyrardów.


Ale i tu wewnątrz obiektu widoki są piękne (o ile nie piękniejsze).

Tak, noc to najpiękniejsze światło. Ogarniesz to tylko swoimi oczami.

Zwiedzimy teraz niższe poziomy. Wejście przez kibelek - dla tych, co nie trzymają ciśnienia.


Cały przemysł pończoszarski w Żyrardowie stoi na tym :)


W Warszawie to by palili :)


Tutaj powielano materiały propagandowe na temat Żyrardowa.

Prowadzony był również skup żywca.Wysoka produkcja koronkarska wymagała dużego zużycia wody. Wymagała też dużego jej odpływu i tym chcemy zająć się w przyszłości.
Wleziemy jeszcze w parę bliżej nieokreślonych miejsc.

Robi się naprawdę póżno, a raczej wcześnie. Przyspieszamy kroku.

Nadchodzi nieuchronny świt, a rano budzik nikogo nie będzie oszczędzał. Prawdziwy killer nie ma pęcherza, ale budzik ma :(


Podstemplujemy jeszcze kilka dokumentów klasy A ...

i spadamy.

Chyba nie będziemy się kłaść, więc aby rano być bright and breezy skoczymy jeszcze we właściwe miejsce :)

No to spadamy, motyla noga, przez ten czas trochę nasypało. Oby tylko zdążyć przed korkami do Warszawy, bo wiosna mogła zaskoczyć drogowców. Trzeba jednak myśleć pozytywnie, ponoć maj ma być ciepły ! ... można będzie po śniegu chodzić w klapkach ... a w ogóle to jak głosi stare hipsterskie przysłowie : "Narzekałem na zimę, zanim stało się to modne"/ Do zobaczenia !

5 komentarzy:

 1. piękne a nawet malownicze obiekty dla obiektywu. obiektywnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. to coś na zdjęciu to ploter macie rację przeznaczony do formatu max A0 swoją droga wierzytelności są a sprzęt wart jakieś na oko 9 tyś zł stoi i niszczeje :D

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy planujecie spenetrować dawną garbarnię Temler i Szwede w Warszawie przy Okopowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byliśmy kiedyś. Obecnie nie ma po co, zostały gołe, wyprute ściany ... żal.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń