środa, 11 grudnia 2013

UNITRA

Nie załapaliśmy się na zwiedzanie Zakładów Kasprzaka. Zakończyły swą działalność pod koniec lat 90tych, a do zwiedzania przestały być drożne kilka lat później. Zajmowały mnóstwo terenu. Jak powiedział nam jeden z byłych pracowników, który pragnie pozostać anonimowy, po terenie jeździły czołgi, ponieważ ZRK produkowały również na potrzeby wojska. Powiedział też, że zakłady pobiły niechlubny rekord w kradzieży materiałów i części przez pracowników. Chociaż ochrona szczegółowo sprawdzała pracowników opuszczających zakład to i tak wyprowadzili majątku na grube socjalistyczne miliony.
Budynki Zakładów Kasprzaka zostały w części wyburzone, a reszta została przerobiona na biura. Nieopodal, przy Siedmiogrodzkiej 1/3 pozostał ostatni. Okazuje się jednak, że prawdopodobnie nie należał on do ZRK, ale do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA.
O historię i dawne przeznaczenie tego budynku pytaliśmy wiele osób i praktycznie od każdego uzyskaliśmy inne informacje. Mówiono nam, że to Kasprzak, że Unitra, że szkoła, albo hotel dla pielęgniarek. Co by to nie było, to powoli znika z mapy Warszawy. Obklejony jest już cały bannerami developera i jego los jest dawno przesądzony. Wkrótce powstanie tu apartamentowiec.
No to zróbmy ostatni rzut okiem.
Szukając na stronie syndyka i w wykazie zlikwidowanych przedsiębiorstw Ministerstwa Gospodarki dowiedzieliśmy się, że mieściły się tu : Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego UNITRA - DOM, Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Elektronicznego UNITRA, oraz Biuro Pełnomocnika Ministra ds. Przemysłu Elektronicznego w Warszawie. I tych informacji będziemy się trzymać.
Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego Unitra zostało powołane w roku 1961. W roku 1978 dokonano podziału na Zjednoczenia : "Unitra-Elektron" i "Unitra-Dom". W 1982 zlikwidowano obydwa zjednoczenia i utworzono Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Elektronicznego "Unitra", w skład którego weszło około 30 zakładów, m.in. Zakłady Kasprzaka. W 1983 roku z tego wszystkiego utworzono spółkę.
Uff, trochę to skomplikowane.
Tyle przekształceń, a dziś nikt już o tym nie pamięta. Budynek stoi pusty i za chwilę przestanie istnieć - o ile jeszcze stoi.
A czy to było tak dawno temu? Kto z Was cieszył się z monofonicznego kaseciaka "Kasprzak" otrzymanego na komunię ? My tak.
Co to było zjednoczenie ? Otóż zjednoczenie było organem zarządzania daną branżą przemysłu lub usług w okresie PRL. Na początku lat osiemdziesiątych przekształcono je w zrzeszenia.
A czym się zajmowały ? Papierologią.
W 1971 roku wszystkie przedsiębiorstwa Zjednoczenia Unitra otrzymały nazwę dwuczłonową : np : Unitra - Eltra.
W wyniku zmian ustrojowych w 1989 wszystkie zrzeszenia uległy likwidacji. Poszczególne przedsiębiorstwa uzyskały samodzielność i z różnym stopniem powodzenia kontynuowały działalność. Wiele z nich upadło. Niektóre z nich zachowały w nazwie człon "Unitra".
Z Unitry wydzielono Kombinat Źródeł Światła Polam. Widać, że coś z tamtych czasów zostało.
Pomieszczenia biurowca Unitry są niemal całkowicie puste. Nie można im jednak odmówić malowniczości.
Jeszcze niedawno Unitra produkowała odbiorniki radiowe, telewizyjne, magnetofony i szpulowe magnetofony Hi-Fi, gramofony i wzmacniacze. Sprzęt na owe czasy wysokiej jakości, a często jedyny dostępny, nie oparł się otwarciu rynku i zalewowi konkurencji.
Wyjście na dach było mocno utrudnione z powodu zalegającego na klapie śniegu.
Cały czas ta zima, jeszcze się poprzednia nie skończyła a już następna.
I tak kolejny nasz zakład przeszedł do historii, niedługo mało kto będzie o nim pamiętał. Szkoda ? No przecież apartamenty też są potrzebne, gdzieś zwyczajni ludzie muszą mieszkać.
Archiwalne materiały promocyjne dzięki uprzejmości astrowiktor z bloga Front Wola. Pozdrawiamy !

9 komentarzy:

 1. Się tylko oparów rtęci z tych świetlówek nie nawdychajcie za bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. https://www.facebook.com/GrupaExpoKonin - Może wpadlibyście do Konina ? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kasprzaka pentrowalem z kumplami w 94 roku. Hale byly juz puste. Na parterze był tylko pas czy jak tam to się precyzyjnie nazywa taśma po której przesuwały się gotowe sprzety z jednego pomieszczenia do drugiego i kantorek wyklejony gołymi babami. Znalazlem nawet czerwoną obudowe KAJTKA. Z pierwszego piętra można było wejść do takich hal które były na tyłach budynku (robiły wrażenie). Na koniec ucieczka przed cieciem i to byłoby na tyle. Szkoda że wtedy nikt nie myślał aby robić zdjęcia byłaby fajna pamiątka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bo jak zaczęliśmy się hamburgeryzować od 1990 to nie patrzeliśmy na polski sprzęt. Co z tego, że można było kupić polskie lepsze, jak był Sonny czy Panamsonic "z zachodu" czyli z Chin...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zestawy Sony i Panasonic na początku lat 90 były dużo droższe i dostępne jedynie w Pewex-ach, więc nie one były ,,konkurencja " dla wieży z Kasprzaka. ,,Konkurencją" (nie uczciwą, bo dotowaną przez POokrągłostolcowych bandytów z kor-u i solidurności)była chińszczyzna i inna Azja sprowadzana bez cła.

   Usuń
 5. Tak został zaorany cały kraj a w zasadzie cała strona wschodnia Polski. Polaczki maja być tylko tanimi robolami do prostych czynności, żadnej techniki, żadnej wiedzy, żadnej nauki. Tylko palety, okna z plastiku i t p ,,zaawansowane technologie".

  OdpowiedzUsuń
 6. To budynek ZRK zjednoczenie było obok. Całe ostatnie piętro to szatnie i łazienki ,oraz bhp, niżej dział planowania magazyn odzieży, a parter to pielęgniarki stołówki i bufet. Do budynku przyylegala hala maszyn.ja w ZRK od 82 do 90 montaż uk ele

  OdpowiedzUsuń
 7. Już to kiedyś tak konentowalemi to jak z filmu Titanic śmiga w pamięci obraz lat pracy i obraz ruiny obecnie. Ojciec w zjednoczeniu od 73 do 83 mama ZRK 76 do 92 w MWS. Wszystkie zakłady produkcyjne robiły dla armii. W ZRK uzbrajali wozy bojowe w sprzęt łączności. W 89 padły zamówienia dla armii to robili z ostrej gazowe a potem padlo wszystko i wszedł syndyk i zaczęła się rozkradanie zakładu nowe maszyny za dewizy za grosze szły no rabunek w białych rękawiczkach. A sprzet to fajny był ale prototypy na targach w Poznaniu. Blok wschodni nie pozwalał szaleć bo miało być równo wszystkim. Pozdrawiam byłych zrk.

  OdpowiedzUsuń
 8. Obecnie stoją tam bloki mieszkalne

  OdpowiedzUsuń