wtorek, 5 września 2017

TEATR NA SZWEDZKIEJ

W naszym przeglądzie wyburzeniowym dziś Praga. Żegnamy się z kolejnym teatrem w Warszawie. Wyburzeniowa machina nie oszczędza instytucji kulturalnych, zresztą jakiej budynki nie pełniłyby funkcji, przed łychą koparki wszystkie są równe. Nasz dzisiejszy obiekt przez lata pełnił rozmaite funkcje i był świadkiem niejednej historii ...
Był też innym świadkiem :)
Sponsor dzisiejszego odcinka. Nie mieliśmy jeszcze do czynienia, ale z naszych ustaleń wynika, że firma akredytowana w Naczelnej Radzie Cieciów. Sądząc po nazwie zatrudniają protegowanych, nie ważne czy widzą, słyszą i czy żyją :). Nie szukamy kłopotów, więc nie będziemy naruszać żadnej czułej strefy. Po prostu sobie wejdziemy.
Jeśli widzisz takie coś na obiekcie, to wiedz, że coś się dzieje :)
Budynek wybudowano przed wojną, jednak nie został wpisany do rejestru zabytków. Powstał prawdopodobnie dla potrzeb istniejącej obok stalowni. W okresie międzywojennym swoją siedzibę miała tu Polska Partia Socjalistyczna.
Czasy II wojny przetrwał bez zniszczeń i został przejęty przez Miejskie Teatry Dramatyczne. 25 września 1945 odbyło się tu pierwsze przedstawienie. Sześć tygodni później powstała tu scena teatru "Comoedia", będącego ważnym miejscem na mapie kulturalnej powojennej Warszawy.
Na Pradze do tej pory powstawały rozmaite niewielkie teatry, jednak te inicjatywy szybko się kończyły. Szwedzka 2/4 była miejscem, w którym teatr zatrzymał się na dłużej.
O pierwotnym przeznaczeniu budynku mogą świadczyć piwnice. Są to prawdopodobnie tunele, które niegdyś prowadziły do stalowni. Niestety dalsze przejście zostało zamurowane.
WTEM ! "Stójcie nieruchomo i uważajcie na przypał, który zgotuje cieć" - księga otwartego piekarnika.
Pod koniec lat 40 obiekt został przebudowany. W styczniu 1949 powstał tu Teatr Ludowy, a siedem lat później Scena Objazdowa Ziemi Mazowieckiej. Spektakl "Pieją koguty" bił rekordy popularności. Został wystawiony sto razy.
Sala teatralna mogła pomieścić 400 osób. W 1978 teatr zmienił nazwę i do roku 1990 kontynuował swoją działalność jako Teatr Popularny.
W kwietniu 1990 powstaje tu teatr "Szwedzka 2/4". Działał do roku 1994, a po jego zamknięciu aktorzy zostali przeniesieni do Teatru Rozmaitości. Od tej pory budynek zakończył swoją funkcję jako teatr.
Przez jakiś czas mieściła się tu Wojskowa Komenda Uzupełnień, a po roku 2000 obiekt przejęło pewne stowarzyszenie religijne, urządzając tu swoją salę królestwa.
Żegnamy się z teatrem. Pewnie już go nie ma. Za chwilę wyrosną tu piękne, nowe apartamenty. Jednak ich przyszli mieszkańcy być może nie będą mogli spać spokojnie. Co rano będą ich budzić duchy piejących kogutów :)
Do zobaczenia :)

1 komentarz:

  1. Ciut Was promujemy - dwie fotki dziś wrzuciliśmy do postu o mało znanym aspekcie tego teatur na https://www.facebook.com/spacerolog/posts/2849303118660387 oczywiście z linkiem do Was w poście i przy każdej fotce. :-) 3majcie się chłopaki (i dziewczyny jeśli jakieś macie w składzie teraz - ale ciii bo RODO, ten dron, rododendron)
    Ja zaś przeżyłem tu parę niesamowitych wzruszeń teatralnych i widok sali mi to wszystko przypomniał, siadałem zwykle z prawej strony, w połowie odległości od sceny.

    OdpowiedzUsuń