czwartek, 27 września 2018

MDM

Na hotelu MDM pojawił się nowy neon, nawiązujący do pierwotnej koncepcji architektonicznej Placu Konstytucji. Nie jest tajemnicą, że lubimy neony, dlatego nie mogliśmy sobie odmówić aby odebrać roboty. 
Tak wygląda od zaplecza. Wygląda na to, że materiały użyte do jego skonstruowania są dobrej jakości, jednak ostateczną opinię wystawić będziemy mogli po wykonaniu testów obciążeniowych.. 
Ale najpierw kilka słów o otoczeniu. Na pierwszym planie widzimy Plac Konstytucji. Powstał w roku 1952, jako główny element wielkiego socrealistycznego przedsięwzięcia urbanistycznego : Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej - obejmującej łącznie 66 budynków. Swoją nazwę otrzymał od konstytucji PRL, uchwalonej w tym samym roku. 
Plac był obok Pałacu Kultury, sztandarową inwestycją tamtego okresu. Miał być punktem docelowym pochodów pierwszomajowych, kroczących ulicą Marszałkowską. 
Plac wytyczono w osi ulicy Marszałkowskiej, w miejscu istniejącej zwartej zabudowy miejskiej. W czasie budowy wyburzono większość zachowanych kamienic. Z powodu powstania placu znacznemu przeobrażeniu uległ cały układ urbanistyczny tego rejonu miasta. Przekształcono i przerwano ciągi ulic: Koszykowej i Pięknej. Ponadto z placu wyprowadzono nową ulicę Waryńskiego, która miała częściowo przejąć ruch z jednokierunkowej na południowym odcinku ulicy Marszałkowskiej. Plac został obudowany sześcio- i siedmiopiętrowymi budynkami. Na rogu ulic Marszałkowskiej i Waryńskiego powstał hotel MDM, a równolegle do niego trzy wielkie kandelabry. Pośrodku placu znajduje się parking samochodowy.
Hotel MDM – oddany do eksploatacji w dniu uchwalenia Konstytucji, był pierwszym wzniesionym po wojnie hotelem w odbudowywanej Warszawie.
Od kwietnia 2017 cały obszar MDM podlega ochronie konserwatorskiej. 
Przyjrzyjmy się jeszcze neonowi. 
Mamy okazję obejrzeć go z każdej strony. 
Tutaj jakby drobne niedociągnięcia, ale nie będziemy się czepiać. 
Na hotelu gościły już różne neony. Początkowo stał tu neon z napisem "Podróżuj z LOTEM" (W budynku miały siedzibę linie lotnicze LOT, oraz holenderskie KLM), następnie "LOT", później "Hotel MDM", a następnie "SAMSUNG". Być może neonów było więcej, ale nie sięgamy pamięcią :)
W tle widzimy kościół Zbawiciela. Według planów, hotel MDM miał być wyższy, tak aby mógł go zasłonić. Ostatecznie wyższy nie jest, jednak zaprojektowano go tak, aby było możliwe nadbudowanie go w przyszłości. Były też projekty wyburzenia wież kościoła. Nic z tego jednak nie wyszło.  
Kościołem być może zajmiemy się jeszcze, ale nie uprzedzajmy faktów :)
Jeszcze jeden rzut okiem na plac, który po zmierzchu wygląda atrakcyjnie również i dziś. 
Testy obciążeniowe wypadły pozytywnie :) Roboty możemy uznać za odebrane. Chociaż pozostało nam coś jeszcze do zrobienia ...
Tak, teraz już z pewnością możemy powiedzieć, że roboty zostały odebrane :)
A tak wyglądał hotel kilka lat temu, zdjęcie archiwalne zrobione przez Siatkarkę :) Do zobaczenia !

3 komentarze: