niedziela, 11 grudnia 2011

PRZEDMIEŚCIA PRAGI

Cytując klasyka : "Prague is the capital of the Czech Republic, but also Prague - a district of Warsaw" rozpoczynamy kolejny odcinek. Coś w tym jest, że warszawska i czeska Praga są do siebie bardzo podobne. I nie chodzi o to, co na powierzchni ... Kto widział, ten potwierdzi.


Praga - centralna część prawobrzeżnej Warszawy, stanowiąca przed 1791 oddzielne miasto. Potocznie nazwą tą określa się znacznie większy obszar, a niekiedy nawet całą prawobrzeżną część stolicy, co zdaniem varsavianistów nie jest prawidłowe.
Przed II Wojną istniało starostwo Warszawa - Praga, obejmujące całą prawobrzeżną Warszawę w ówczesnych granicach.


Późny Lindley - początek XX wieku ...


Pierwszy kanał, w którym czarno na białym widać datę produkcji, nie musimy używać metody węgla C14 ...


Swoją drogą to jedyny taki zabytek w Warszawie (przynajmniej z tych przez nas odkrytych), więc ktoś mógłby o to zadbać ...


Kamień położony przez pełniącego obowiązki Prezydenta Miasta Warszawy W. Litwińskiego na pamiątkę rozpoczęcia robót kanalizacyjnych PRZEDMIEŚCIA PRAGI ...(?) października 1906 roku .... pod kierunkiem inżyniera W.H. LINDLEYA


I to samo po rosyjsku : Z tej tablicy możemy dowiedzieć się, że chodzi o 7 października 1906r. ... następnym razem to wyczyścimy i odczytamy całość...


Wiktor Litwiński pełnił obowiązki prezydenta Warszawy od lipca 1906 do kwietnia 1909r. Za jego prezydentury Warszawa była zaniedbana i brudna, ponadto był sprawcą wielu nadużyć finansowych, za które był sądzony.
To, że wspominamy teraz o nim zawdzięcza tylko i wyłącznie owym tablicom, na których jego nazwisko znalazło się pewnie niesłusznie ...


Komora pokazowa na Pradze.Byliśmy tu kiedyś, ale teraz chcemy zwiedzić jeszcze kolektor.
Jak pokazowa, to powinni posprzątać !

Wanna przelewowa. Może czas na kąpiel ? :)
Koniec postoju, trzeba z powrotem zanurzyć się do kolektora.Stąd piękne panie i eleganccy panowie sto lat temu patrzyli na kolektor.Tutaj już się raczej nie zagłębiali.Ten szlam osadzony na cegłach pokazuje, jaki poziom bywa tu w okresie krytycznym.Regulacja ruchu.


Prawa odnoga zamurowana. Wygląda na miejsce ukrycia skarbu.
A co było za tą ścianą ? ... Czyżby zamurowany potwór? ...Wychodzimy przez korytarz.


Do zobaczenia.

10 komentarzy:

 1. Kurwa, znowu kanały?!

  OdpowiedzUsuń
 2. Noo... To już zaczyna być nudne. Wszystko takie same. Się Wam inwencja kończy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tam jest nie tyle zamurowany potwór, tylko "zamurovaný čurák" - jak Praga to Praga :-)

  [Bo tak jak są polskie żarty o języku czeskim - a 80% z nich to nieprawda- tak są i czeskie o polskim, też w większości nieprawdziwe: jeden z nich to: jak jest po polsku wodociąg (czes. vodovod)? odp. że podobno "zamurovaný čurák", czyli zamurowany siusiak. Czechów sam dźwiek tych słów śmieszy tak bardzo, jak nas np. czeskie "poruhane rýpadlo" (zepsuta koparka - naprawdę!) czy "mandelinka bramborova" (stonka ziemniaczana - też naprawdę!).

  A serio - dzięki że eksplorowaliście to miejscie lepiej, tylko niektóre zdjęcia za mocno kompresujecie, szczególnie przydałyby się lepsze fotki tej komory, którą Wam kiedyś podpowiedziałem i zamieszczaliście jej zdjęcia, a którą tym razem prawie zupełnie pominęliście.
  Super zdjęcia. Pozdrawiam
  Spacerolog Praski vel Zdalny :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Poziom ścieków w kanale jest wyższy, niż poziom niektórych wypowiedzi... Komentarze zawierające wulgaryzmy będą usuwane... no, chyba, że ten pierwszy wyraz to imię, wtedy to co innego ...

  OdpowiedzUsuń
 5. relacja i zdjęcia jak zwykle majstersztyk.
  ale pierwsze, pierwsze z nich, to już Sztuka. przez wielkie ka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak zawsze powalające foty :) długo kazaliście czekać na nowości z krypty :) a swoją drogą, czy pod rondem Wiatraczna są jakieś ciekawe kanały?
  Zapraszam do miejscowości Góra, tuż pod Nowym Dworem, rzut beretem od Janówka gdzie byliście w fortach.. właśnie odkryłam tam kopleks opuszczonych PGR'ów na dość dużym terenie.. ciekawe wnętrza to chyba były świniarnio-krowiarnie, można się jeszcze zaopatrzeć w viagrę dla knurów:) mam kilka fot na zachętę, niestety moja wrodzona odwaga nie pozwoliła mi zbadać dogłębnie tego zjawiska.. a piwnic tam i innych takich, na 3 godzinki spokojnie. Jeśli będzie zainteresowani wiecie jak mnie znaleźć:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam mnie ciekawią dwa miejsca a mianowicie komora pod Rondem Dmowskiego i bliźniacza komora pod Rondem De Gaullea. Wiecie może coś więcej na temat tych miejsc ciężko jest się tam dostać?

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiedzą i na pewno Ci powiedzą! Zapewne zawsze ujawniają wszystko "anonimowym" użytkownikom na publicznym forum. Zalecam Ci zapytać ich jeszcze o nr telefonu ich kobiet, numery kont, miesięczne dochody, preferencje polityczne oraz czym czyszczą obuwie.
  Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 9. We Wrocławiu mamy większe kanały. Wybacz stolico taka jest prawda :-)

  OdpowiedzUsuń