poniedziałek, 28 stycznia 2019

PANIE W SUKNIACH, PANOWIE W KAPELUSZACH

Jak już chyba kiedyś pisaliśmy, budowa kanalizacji w Warszawie nie była usłana różami. Wielu sceptyków bało się zmian, twierdząc na przykład, że odchody ludzkie powinny być wykorzystywane do użyźniania pól, a nie wylewane do rzeki. "(...) nieczystości warszawskie utworzyłyby naokoło miasta jeden ogród kwitnący przestrzeni 400 wiorst". Co bardziej radykalni uważali, że przez "budowę kapitalizmu, przez kuglarstwa i zbytki żydowskie" rolnictwo upadnie, pod naporem wysokich cen sprowadzanych nawozów. 
Aby otworzyć oczy niedowiarkom i pokazać, że kanały są dobre i nie mieszkają w nich potwory, Lindley wybudował w kilku miejscach w Warszawie tzw. komory pokazowe. Prowadziły do nich specjalne zejścia dla zwiedzających, gdzie panie w sukniach i panowie w kapeluszach mogli zejść wygodnie i podziwiać kanały, a podczas ulewy być świadkami przelewania się wód przez przelew burzowy. 
Komory pokazowe służą nam do dziś. Pokazywaliśmy je już wielokrotnie. W dzisiejszych czasach od czasu do czasu wpuszcza się do nich wycieczki, zabezpieczone w kombinezony i opasane szelkami. Wybrańcy ci mogą na własne oczy zobaczyć, "jak to powstańcy nie mieli lekko" :) My wiemy, że powstańcy tędy nie chodzili. Bywamy tu w innym celu. Zamykamy oczy i przenosimy się do roku 1901. 
Z oczywistych przyczyn nie możemy zdradzać lokalizacji. Możemy tylko napomknąć, że wybudowana została na burzowcu z kanału C. 
Zwiedzający mogli niegdyś obserwować z góry, jak spiętrzone wody burzowe przelatują tędy z wielką prędkością ...
By następnie burzowcem właściwym kierować się wprost do Wisły.
Nie pamiętam, czy pokazywaliśmy. Tak wyglądały zsypy śniegowe. Podczas silnych opadów zrzucano tędy nadmiar śniegu. W czasie tej czynności, dla zabezpieczenia od wypadku, otwory ogradzało się barierą żelazną, umocowaną w ramie skrzynki zsypowej. 
Wygodny tunel dla zwiedzających. 
Korzystając z chwili, przespacerujemy się chwilę burzowcem, w kierunku kolektora. 
Pokazywaliśmy go wielokrotnie, ale jak tu oprzeć się jego urokowi. 
Dochodzimy do przelewu burzowego. 
Po lewej widzimy kolektor C. W czasie burzy, nadmiar wód opadowych przelewa się w prawo, kierując się w stronę naszej komory. Lepiej wówczas nie znajdować się tu :)
Na tym odcinku kolektor pełni jednocześnie rolę burzowca. 
Nie ma to jak w domu :)
No i płynie sobie dalej. 
Korzystając z okazji zamieszczamy kilka dawnych rycin, dla chętnych. 
A na koniec jeszcze kilka cytatów z pewnej znamienitej księgi pochodzącej z roku 1900 : 
"Żydzi i szarlatanerya, pragnąc ograbić fundusze obywateli miejskich, rozwinąć handel produktami spożywczymi ze stronami odległemi, kosztem zagłady rolnictwa ojczystego, oplątać długami miasta i zjednać sobie rozgłos lekarzy ludności miejskiej, wszczęli gwałt w prasie kapitalistycznej na temat wielkiej szkodliwości dla zdrowia nieczystości kloacznych i pilnej potrzeby pozbycia się tychże na zawsze za wszelką cenę, ofiarowując się nawet z kredytem długoterminowym i nizko-procentowym, wziąwszy za punkt swoich operacyi higieniczno-finansowych naprzód gród syreni".
"Opierając się na fałszywych teoryach i odkryciach medycyny żydowsko-kapitalistycznej, topi urzędnierya miejska w kanałach warszawskich środki nawozowe i utrudnia korzystanie z tychże; a tym sposobem zatruwa Wisłę i okolice nadwiślańskie miazmatami szkodliwemi; — gwałci prawa przyrodzone ziemi karmicielki i pracującej ludności; — gangrenuje organizm społeczny, szerząc po niwach sarmackich nieurodzaje i posuchy, głód i choroby, upadek wsi i życia wiejskiego."
"Kanały Warszawskie (...) odłużyły miasto u kapitalistów żydowskich kredytem kanalizacyjnym, zbogaciły geszefciarzy kanalizacyjnych, napełniły krzywdą społeczeństwa kieszenie kulturnika germańsko - żydowskiego Lindleja i jego szajki ... "
W końcu jednak kanały wybudowano i służą nam po dziś dzień. Wszyscy czerpiemy z nich korzyści, a my, możemy je nieustannie odkrywać. Do zobaczenia !

4 komentarze:

 1. Długo czekałem na materiał z kanałów.
  Piękna ta komora. Dobre zdjęcia i kilka ciekawych rysunków technicznych. Tym burzowcem w kierunku kolektora to pewnie jednorożce spacerują do wodopoju ;-) - fajny HDR.
  PS. Teraz już wiem co to znaczy wystroić się jak szczur na otwarcie kanału :-)
  Pozdrawiam i czekam na więcej kanałów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie indziej też bywa ładnie:
  http://tchorski.morkitu.org/19/rhonelle.htm

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo klimatyczna wyprawa i te stroje... super pomysł
  A co to jest PinkF_ ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń