czwartek, 30 grudnia 2021

MARCIN KASPRZAK WŚRÓD ROBOTNIKÓW

Nie całkiem daleko i nie całkiem blisko, gdzieś w okolicach centrum stoi sobie zapomniany pomnik. Pewnie to Bolesław Prus, pomyślicie. Otóż nie, to pionier ruchu socjalistycznego - Marcin Kasprzak. Pomnik upamiętnia rewolucję roku 1905go. Powstał prawdopodobnie w roku 1969 i tyle o nim wiemy. Nie wiadomo kto obecnie za niego odpowiada. Stoi sobie w krzaczkach i popada w ruinę. 
A skoro już jesteśmy w okolicy, warto po raz ostatni spojrzeć na Zakłady im. Marcina Kasprzaka, a raczej na to co po nich zostało. 
Co prawda nie powinniśmy zdradzać lokalizacji, ale ulica przy której wybudowano zakłady, również otrzymała Kasprzaka za swojego patrona. Otrzymała taką nazwę w roku 1950, w 45 rocznicę jego śmierci z rąk rosyjskich żandarmów.
A fabryka, która niegdyś się tu znajdowała były to Zakłady Radiowe imienia Marcina Kasprzaka. Powstały również w okolicach roku 1950 i przez wiele lat produkowały znakomite sprzęty grające - radia lampowe, tranzystorowe, magnetofony szpulowe i kasetowe. 
Obecnie wyszły w zasadzie z użycia i stały się łakomym kąskiem dla kolekcjonerów. Jednak starsi użytkownicy pamiętają jeszcze, jaką gratką było zakupienie za pieniądze z komunii RM 121  Automatic ... 
Fabryka działała do końca lat 90tych. Od tamtego czasu wiele się tutaj zmieniło. Budyni od strony ulicy Kasprzaka zamieniono na biurowce. A w tej chwili właśnie przechodzą do historii. 
Pora zatem na ostatni spacer po daszku Zakładów Radiowych.
Wewnątrz nie zachowało się w zasadzie już nic, zresztą ostatnie przeznaczenie budynku to bank. A Marcin Kasprzak jako syn ludu i socjalista brzydziłby się pewnie takimi kapitalistycznymi sprawami. Sprawę banku poruszymy zatem w osobnym odcinku. 
To już chyba koniec Zakładów Radiowych. 
A sam Marcin Kasprzak trafił znowu pomiędzy robotników. Co prawda takich od wyburzeń, ale zawsze. I tak samo, jak w 1905tym, wokoło da się słyszeć jakby podobny język. Chyba jest mu tu dobrze. Miejmy nadzieję. Do zobaczenia !

 

5 komentarzy:

 1. Hej łza się w oku kręci....

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za informacje interesuje mnie to bo tam pracowałem w ciapciaku na mws 16 lat w środku pozostał budynek przedszkola hala mechaniczna jeszcze coś zostało

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawe co znaczy "automatic" w nazwie RM 121 automatic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Automatyczna regulacja poziomu dźwięku przy nagrywaniu :) PS. mój wujek pracował w Kasprzaku na wydziale magnetofonów lampowych. Opowiadał jak kiedyś fabrykę odwiedził Gierek i wizytował jego stanowisko, oczywiście w obstawie ubeków :)

   Usuń
 4. 1972 r. po maturze w TR im. M. Kasprzaka tu przepracowałem kilka miesięcy na rozruchu MK125. Tu się naprawdę produkowało, a nie tylko pakowało obce twory i wysyłało w świat.

  OdpowiedzUsuń