niedziela, 7 marca 2021

HELENA

Cóż można napisać o Targówku Mieszkaniowym. Jaki jest, każdy widzi. Ale skoro już tu jesteśmy, parę słów wypadałoby rzec. 

Wszystko zaczęło się w roku 1580, kiedy powstała tu wieś : Targowe Małe, należąca do rodu Targowskich. 

Przez lata osada zmieniała właścicieli, a wraz ze wzrostem liczby mieszkańców, sklepy monopolowe zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. Aby ograniczyć spożycie alkoholu, królowa Anna Jagiellonka postanowiła dać ludności jakieś zajęcie. Dała im przywilej wyrębu drzew w lesie bródnowskim. Z przywileju tego korzystają do dziś :)

Przez kolejne lata Targówek znów zmieniał właścicieli, a w czasie powstania kościuszkowskiego został doszczętnie spalony. 

Przez wiele lat Targówek był zaniedbanymi peryferiami miasta. Nie posiadał nawet kanalizacji, dlatego ludność, nie mając czego eksplorować, z nudów znowu popadła w alkoholizm. 

Targówek został włączony do Warszawy w roku 1916. W okresie międzywojennym rozpoczęto budowę kanalizacji, jednak alkoholizm był już na tyle zaawansowany, że nikomu nawet nie chciało się schodzić do kanałów. 

Targówek pozostał zapomniany aż do początku lat 70-tych, kiedy zaczęła się budowa osiedla mieszkaniowego. 

Osiedla na Targówku wybudowane są w ciekawy sposób : Ciągi komunikacyjne i zabudowa mieszkalna tworzą kręgi, aby każdy mieszkaniec, nawet w stanie najgłębszego upojenia, nie wyszedł za daleko i miał szansę trafić do domu.  

Do 1994 roku Targówek był jednym z osiedli w dzielnicy Praga Północ. W wyniku przeprowadzonej reformy administracyjnej wydzielono ze wschodniej części Pragi-Północ nową dzielnicę, nazwaną właśnie Targówek – od osiedla wchodzącego w jej skład.

Znani mieszkańcy Targówka : Józef Balcerek. 

I to by było na tyle w dzisiejszym odcinku. Do zobaczenia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz